piątek, 2 grudnia 2011

SKUTKI ZALEGANIA ZE SPŁATĄ ZADŁUŻEŃ - CZ. I

Zanim przyjrzymy się bliżej możliwym skutkom zadłużeń zacznijmy od przyczyn ich powstawania i przybliżmy sobie pojęcie długu.
Dług w pojęciu ekonomicznym oznacza niespełniony obowiązek pewnego świadczenia przez dłużnika na rzecz wierzyciela. Prościej mówiąc jest to zobowiązanie finansowe lub rzeczowe wobec innej osoby lub instytucji. Dłużnik to osoba zobowiązana do spłacenia długu. Wierzyciel to osoba, której przysługuje żądanie zwrotu określonego świadczenia. Natomiast kredytodawca to osoba, która udzieliła kredytu. Rodzaje długów mogą być różne, do najbardziej powszechnych możemy zaliczyć długi zaciągane wobec osób prywatnych. Pożyczamy pieniądze lub inne dobra materialne od rodziny, znajomych itp. Bardzo popularną w dzisiejszych czasach formą długu są tak zwane zakupy na raty. Kolejnym rodzajem długów są długi bankowe. Długiem wobec banku może być nie tylko zaciągnięty przez nas kredyt, ale także poręczenie przez nas pożyczek zaciągniętych przez rodzinę czy znajomych. Formą długu jest też zaleganie z bieżącymi opłatami takimi jak np. rachunki za gaz, energię, telefon czy też czynsz za mieszkanie.
Tak jak różne mogą być rodzaje długów tak też rożne mogą być przyczyny ich powstawania. Jedną z głównych przyczyn jest brak realnych możliwości spłaty długu, tak więc zanim się zadłużymy musimy dokładnie przeanalizować nasze możliwości finansowe. Kolejnym problemem jest też niska świadomość konsekwencji, jakie może za sobą pociągnąć nasze zadłużenie. Zdarza się też, że celowo unikamy spłaty naszych długów, co często wpędza nas w poważne tarapaty. Przyczyną powstawania zadłużeń będzie również opłacanie naszych rachunków długo po wyznaczonym nam terminie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz