Możliwości jest bardzo wiele. Pierwszą z nich jest wybór funduszy inwestycyjnych. Taki fundusz tworzy grupa specjalistów zajmujących się zawodowo inwestowaniem pieniędzy. Powierzając im nasze oszczędności to nie my bezpośrednio inwestujemy na giełdzie czy też w inny sposób, lecz inwestują właśnie oni. Oczywiście musimy mieć świadomość, iż w zamian to pobierają oni określony procent prowizji od naszych zysków. Inwestowanie takie nie jest prostym zadaniem i można tu łatwo stracić pieniądze. Istnieje wiele rodzajów funduszy. Są to: fundusze akcji, fundusze obligacji, fundusze stabilnego wzrostu, fundusze zrównoważone, fundusze sektorowe i wreszcie fundusze rynków zagranicznych. Przybliżmy one różnią się między sobą.
Jak sama nazwa wskazuje fundusze akcji to inwestowanie właśnie w akcje różnych przedsiębiorstw. Niestety inwestowanie w akcje niesie za sobą bardzo wysokie ryzyko.
Fundusze obligacji to z kolei inwestowanie naszych pieniędzy w obligacje oraz bony skarbowe, ta forma jest na pewno formą bezpieczniejszą.
Fundusze zrównoważone to połączenie ze sobą funduszy akcyjnych z obligacyjnymi.
Przy funduszach stabilnego wzrostu mamy do czynienia z sytuacją podobną jak przy funduszach zrównoważonych. Główna różnica polega na tym, że w obligacje i bony skarbowe inwestowana jest większa część kapitału, natomiast w akcje przedsiębiorstw mniejsza.
Fundusze sektorowe charakteryzują się tym, że przedmiotem inwestycji są przede wszystkim lokaty przedsiębiorstw danej branży. Może to być na przykład rynek budowniczy.
Wreszcie fundusze zagraniczne to nic innego jak właśnie inwestowanie w zagraniczne rynki kapitałowe.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz