Mimo że dla większości z nas emerytura jest jeszcze bardzo odległą sprawą to musimy jak najszybciej zapoznać się z zasadami jej otrzymywania. Polacy przyzwyczaili się do tego, że po okresie swojej aktywności zawodowej żyją ze świadczeń wypłacanych im przez ZUS. Jednak w ostatnim czasie mówi się, że emerytury z nowego systemu mogą być niższe niż wypłacane obecnie.
Reforma emerytalna, która została wprowadzona w 1999 roku ściśle uzależniła wysokość przyszłej emerytury od wysokości kapitału, jaki uda się nam na nią zgromadzić.
Dlatego też musimy nabrać jak najwięcej wiedzy o oszczędzaniu, co pomoże nam między innymi w powiększeniu naszych funduszy, gdy już będziemy na emeryturze.
Jeśli już teraz zaczniemy oszczędzać możemy być spokojni o naszą przyszłość. Nawet gdy nastąpią nieprzewidziane wydatki, choroby lub niezdolność do pracy. Zaczynając oszczędzanie na emeryturę w młodszym wieku nawet te drobne kwoty mogą dać nam całkiem spore sumy w przyszłości. W takich sytuacjach pomocą służą nam banki oferując produkty długofalowego oszczędzania na 10, 15 lub nawet więcej lat. Plany systematycznego oszczędzania mają mobilizować nas do regularności i zgromadzenia dużej kwoty. Najważniejszą ich cechą jest założenie, iż dzięki nawet niewielkim i nieobciążającym domowego budżetu, lecz regularnym wpłatom na przestrzeni kilkunastu lat zgromadzimy dużą sumę pieniędzy, których nie bylibyśmy w stanie odłożyć w krótkim czasie. Minimalne wpłaty na taki plan oszczędzania mogą wynosić już od 100 czy 200 zł, więc są to oferty także dla osób dysponujących nawet niewielkim budżetem miesięcznym.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz